Multikulti.sk

Aktuality

Čítanka na víkend

24.09.2017 - Anna Jacková

Čítanka

foto: Pixabay.com

Prečítajte si o domove sociálnych služieb, kde sú ľudia šťastní, alebo o iniciatíve, ktoré pomôže rómskym deťom cestovať do školy autobusom zadarmo. Ale aj o tom, prečo sú európske krajiny zahľadené sami do seba a aj o nefunkčnom systéme cudzineckej polície na Slovensku. Prinášame vám krátky prehľad zaujímavých textov z uplynulých dní o spoločenskom dianí doma aj vo svete.

Rozmanitosť

Prišla učiť angličtinu, pre políciu takmer nedostala víza

Cudzinecká polícia na Slovensku je svet vo svete. Na nefunkčný systém poukázal článok redaktorky sme.sk. Cudzinec, ktorý si chce vybaviť víza, sa musí pripraviť na niekoľkohodinové či niekoľkodňové čakanie a ani to mu nezaručí, že víza dostane. Podobnú skúsenosť má aj Američanka, ktorá prišla na bratislavské bilingválne gymnázium učiť. Skúšala šťastie po piaty raz, ak by ani tentoraz z pobočky neodišla s potrebným dokumentom, z krajiny by musela odísť. 

Sociálna inklúzia

 Nechceme extra výhodu, len odstrániť nespravodlivosť

V Žiline vznikla iniciatíva Adoptuj si dieťa na cestu do školy. Pomôcť má rodičom s dlhmi, aby ich deti mohli cestovať do školy autobusom zadarmo. Vďaka projektu sa zatiaľ vyzbierali peniaze pre 64 rómskych detí. S iniciátorkou projektu Monikou Končálovou sa rozprávali redaktori .týždňa. 

Boli sme v zariadení sociálnych služieb, kde sú ľudia šťastní

Dominik je príkladom domova sociálnych služieb, kde seniori môžu prežiť starobu dôstojne. Zariadenie funguje od roku 2010 a od roku 2015 poskytuje služby aj pre ľudí s demenciou. Dominik sa nachádza v malej dedine Veľká Lehota. Klienti majú k dispozícii viacero záhrad, celé zariadenie je bezbariérové, na stenách sú držadlá a personál má rôznofarebné uniformy. Podľa toho seniori vedia, koho majú osloviť. 

Zo sveta

Len si užívať dobrý život / Analýza

Túto nedeľu si Nemci volia svojho lídra, ktorý povedie krajinu nasledujúce roky. V komentári sa autorka pôvodom z Francúzska žijúca v Londýne zamýšľa nad tým, prečo sú jednotlivé krajiny zahľadené do seba. A platí to aj pre Nemecko, ktoré je v rámci Európy hospodársky, aj politicky jedna z najsilnejších krajín. Čo tieto klapky na očiach môžu spôsobiť?

Masový exodus

Organizácia Thomson Reuters Foundation vypracovala infografiku o utečeneckej kríze mjanmarských Rohingov. Na základe zozbieraných údajov monitorovala úteky moslimskej menšiny od 25. augusta tohto roka. V prehľadnej infografike uvidíte ako sa od vypuknutia nepokojov počet utečencov dramaticky zvyšuje každým dňom.

Filmový tip

Druhá strana nádeje

Pred týždňom sa v Piešťanoch konal v 12. ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik. Diváci mohli vidieť slovenskú premiéru známeho fínska režiséra Akiho Kaurismäkiho Druhá strana nádeje. Kaurismäki sa vo svojej najnovšej snímke venuje téme utečeneckej krízy. Sledujeme príbeh mladého Khaleda, ktorý sa v severskej krajine snaží o dostať azyl. Spoločensky citlivá téma s Kaurismäkiho rukopisom sa nesie v znamení kurióznych situácii, bizarných postáv a absurdným humorom.